Kapradiny jsou nekvetoucí rostliny. Vynikají však jemnými tóny zelené a strukturální kresbou listů. Upřednostňují zastíněné stanoviště s vlhkou, ale ne příliš mokrou lehkou propustnou půdou, obohacenou o listovku či rašelinu. Jsou plně mrazuvzdorné. Některé druhy mají přezimující listy, jiné obrůstají každé jaro. Nenáročné na údržbu, pouze jarní sestřih.
Lze je vysadit jako zahradní solitéry či skupinově. Dovedou zjemnit a prosvětlit výsadby jehličnatých a stálezelených dřevin. Nejlépe se kombinují s rostlinami podobných stanovištních nároků tj. vlhkomilné a stínomilné trvalky (kosatec, denivka), velkolisté trvalky (bergénie, bohyška, pomněnkovec, popelivka). Střední a vyšší kapradiny do polostínu se uplatní v kombinaci s rody rododendron, azalka. Naopak nevzhledné jsou kombinace kapradin s pestře kvetoucími rostlinami.
Nabízíme: netík (Adiantum), sleziník (Asplenium), papratka (Athyrium), kapraď (Dryopteris)
Okrasné traviny mají vzdušnou, jemnou texturu. Atraktivní jsou především svými pestře zbarvenými listy a to od jara do podzimu.
Stínomilné druhy vyžadují kromě přistínění i dostatek vláhy a humózní půdy. Využívají se především do podrostu. Stepní trávy jsou určené pro světlá stanoviště s chudší propustnou půdou. Tyto druhy jsou ideální do skalek a kamenných zídek. Travinám do trvalkových záhonů naopak vyhovuje půda hlinitá.
Sortiment travin nabízí nízké, polštářovité trávy na plošné výsadby do vřesovištních partií či do skalek (do 25 cm; Festuca glauca ‚Blue‘ – kostřava), středně vysoké (do 60 cm;Carex muskingumensis ‚Variegata‘ – ostřice) a vysoké druhy trav (do 2 m; Cortaderia selloana ‚Pumila‘ – pampas).
Vzrůstné trávy lze využít jako dominanty ve smíšených záhonech či jako solitéry do pravidelně sečeného trávníku.
Okrasné trávy vyniknou jak v tradiční zahradě, tak v městské předzahrádce, ale opravdu největší efekt vytvoří v moderní zahradě, kde jejich jemná textura dokonale ladí s geometrickým uspořádáním.
Většinu trav seřezáváme těsně nad zemí až na jaře. Vzrůstné druhy na zimu vyvazujeme. U nízkých druhů kostřav na jaře odstraníme pouze uschlé a poškozené listy. Vydatné přihnojení v předjaří a zálivka za sucha.
Nabízíme: ostřice (Carex), metlice (Deschampsia), kostřava (Festuca), imperáta (‚japonská krvavá tráva‘), ječmenice (Leymus), bika (Luzula), bezkolonec (Molinia), ozdobnice (Miscanthus), dochan (Pennisetum)
Vzhledem k rozmanitosti druhů lze kvetoucí trvalky využít celou vegetační dobu. Vyznačují se pestrou barevnou škálou pro jakékoliv roční období, od časného jara až do pozdního podzimu. Při volbě druhů a odrůd je důležité skloubit jak estetické, tak pěstitelské nároky rostlin.
Trvalky kvetoucí v létě a na podzim lze na jaře oživit cibulovinami, naopak jarní trvalky lze kombinovat s hlíznatými rostlinami kvetoucími v létě a na podzim.
Kromě tradiční výsadby na záhony a skalky, můžeme kvetoucí trvalky použít i do velkých květináčů, truhlíků, misek.
Vhodná doba na výsadbu trvalek kvetoucích na jaře a v létě je na podzim, nejlépe v září a říjnu, kdy je půda stejnoměrně vlhká a teplá, naopak rostliny kvetoucí v létě a na podzim vysazujeme na jaře.
PŘEHLED – kvetoucí trvalky
Jaro – hlaváček (Adonis), orlíček (Aquilegia), koniklec (Pulsatilla), srdcovka (Dicentra), kamzičník (Doronicum), prvosenka (Primula)
Léto – řebříček (Achillea), čechrava (Astilbe), zvonek (Campanula), krásnoočko (Coreopsis), stračka (Delphinium), náprstník (Digitalis), třapatka (Echinacea), levandule (Lavandula), protěž (Leontopodium), kopretina (Leucanthemum), kohoutek (Lychnis), lupina (Lupinus), dračík (Penstemon), plamenka (Phlox), boubelka (Platycodon), šalvěj (Salvia), voděnka (Tradescantia)
Podzim – zběhovec (Ajuga), sasanka (Anemone), astra (Aster), bergénie (Bergenia), rozchodník (Hylotelephium), mateřídouška (Thymus), barvínek (Vinca)
Zima – čemeřice (Helleborus), prvosenka (Primula denticulata)
Tyto trvalky vytváří nižší kompaktní polštářovitý vzrůst. Bohatě kvetou. Mají rychlý růst. Jsou nenáročné na údržbu, pouze sestřih odkvetlých částí.
Vyžadují slunná stanoviště s propustnou suchou půdou. Ideální je kombinace s jarními cibulovinami. Vhodné pro skalky, suché zídky, kamenná koryta. Vyniknou i jako lemy záhonů.
Nabízíme: tařice(Alyssum), pochybek (Androsace), huseník (Arabis), písečnice (Arenaria), trávnička (Armeria), tařička (Aubrieta), zvonek (Campanula), hvozdík (Dianthus), iberka (Iberis), smolnička (Lychnis), plaménka (Phlox), lomikámen (Saxifraga), mateřídouška (Thymus), zakrslé formy rodu chrysantéma (Chrysanthemum) a mochna (Potentilla)