Konifery

Listnaté keře

Listy stálezelených listnatých keřů vytrvávají na rostlině déle než jeden kalendářní rok. V porovnání s opadavými listy jsou stálezelené výrazně tvrdší, kožovité, lesklé a tmavě zelené. Původní druhy pochází z klimaticky příznivějších oblastí, proto vyžadují i v zimním období dostatek vláhy a chráněná stanoviště před promrznutím. Plné slunce dřeviny vysušuje, hrozí i spálení, proto upřednostňují přistínění. Vhodné je i zamulčování. Jinak jsou to poměrně nenáročné a otužilé druhy. 

Do této skupiny patří dřeviny vhodné na založení živého plotu př. zimostráz (Buxus), hlohyně (Pyracantha), dřišťál (Berberis julianae a verruculosa),  střemcha (Prunus), tak i keře ryze vřesovištní př. rododenrony (Rhododendron), azalky (Azalea), vřesy (Calluna), vřesovce (Erica) atd. nebo půdoporkyvné keře př. skalník (Cotoneaster dammeri, C. salicifolius), brsleny (Euonymus fortunei), druhy vhodné k dekoraci a vazbě př. mahónie (Mahonia), cesmína (Ilex).

Další skupinou stálezelených tvoří kaliny (Viburnum). Mají nápadně tuhé, vrásčitě lesklé, tmavé listy. V parkových úpravách je bezesporu nejpoužívanější kalina vrásčitolistá (Viburnum x rhytidophyllum) a český vyšlechtěný kultivar kalina pražská (V.‚Pragense‘), která vyniká sytě červenými plody, jež si uchovává až do jara. Další alternativou je i kalina Davidova (V. davidii). Kaliny lze využít jako solitéru nebo ve skupině jako tmavé kontrastní pozadí pro svěže zelené dřeviny či kvetoucí trvalky.

Listnaté keře opadavé

I když se opadavé keře v kompozici nejčastěji uplatňují jako doplňkové a podrostové dřeviny, široký sortiment druhů a kultivarů poskytuje možnost zaměřit se na detail př. barva olistění a výhonů, doba květu, nebo podzimní vybarvení.

Z naší nabídky vybíráme:

Okrasné květem – komule (Buddleja), hortenzie (Hydrangea), zákula (Kerria), kolkvície (Kolkwitzia), štědřenec (Laburnum), šeřík (Syringa), vajgélie (Weigela), mochna (Potentilla), ořechokřídlatec (Caryopteris), ibišek (Hibiscus), trojpuk (Deutzia), zlatice (Forsythia), kdoulovec (Chaenomeles), pustoryl (Philadelphus), tavolník (Spiraea), tamaryšek (Tamarix), čilimník (Cytisus)

Okrasné listem – ruj (Cotinus), dřišťál (Berberis thunbergii), líska (Coryllus), brslen (Euonymus), ptačí zob (Ligustrum), tavolník (Spiraea), tavola (Physocarpus), škumpa (Rhus)

Okrasné plodem – pámelník (Symphoricarpos), skalník (Cotoneaster), třezalka (Hypericum), kalina (Viburnum), rakytník (Hippophae), kdoulovec (Chaenomeles), tavola (Physocarpus), zimolez (Lonicera)

Okrasné výhony – svída bílá (Cornus alba), svída krvavá (Cornus sanguinea)

Podzimní červený barvič – muchovník (Amelanchier), dřišťál (Berberis), svída (Cornus), ruj (Cotinus), skalník (Cotoneaster), škumpa (Rhus), některé tavolníky (Spiraea bumalda, Spiraea japonica), kalina (Viburnum)