Nám se nelení, Vám se zelení...     ...od roku 1924 

pro velkoodběratele
734 328 968
konifery@konifery.cz

zahradní centrum

Dřeviny pro nízké obruby

Pro nízké obruby jsou vhodné keře s drobnějším a široce rozložitým růstem s výškou max. do 0,5 m.

Z nabídky jehličnanů lze především využít nízkých forem jalovců (Juniperus) př. Juniperus communis 'Repanda‘, zakrslý kulovitý tvar zajistí Thuja occidentalis 'Teddy‘. U listnatých dřevin převažuje zájem o druhy výrazné květenstvím či barvou olistění př. tavolník japonský (Spiraea japonica 'Golden Princess‘ a 'Little Princess‘), dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana‘).K nejžádanějším a nejoblíbenějším dřevinám na obrubu patří zimostráz (Buxus sempervirens). Snáší velmi dobře i hluboký řez, proto najde uplatnění v pravidelně řešených zahradách a při tvorbě ornamentálně stříhaných tvarů. Pro nízké obruby je lépe vybírat kultivary pomalu rostoucí jako např. 'Suffruticosa‘.

Kromě klasických dřevin lze k obrubě záhonů využít i kvetoucí polokeř levandule (Lavandula angustifolia). Vzpřímeně rostoucí klasnatá modrofialová květenství rozjasní a provoní prostor. Vyžaduje slunné stanoviště a výživnou, dobře propustnou půdu. Opakovaným řezem (po odkvětu) se docílí kompaktního tvaru a bohatého kvetení v následující sezóně.

Listnaté stálezelené ploty

Stálezelené dřeviny jsou ceněny zejména pro své tmavě zelené olistění. Pro ty, jež nechtějí živý plot z jehličnanů, ale rádi uvítají celoročně olistěný porost, je výběr těchto dřevin výbornou alternativu. Oproti jehličnanům jsou ale méně vzrůstné. Doporučeny jen pro nízké až středně vysoké živé ploty.

Vyžadují stanoviště chráněná před výsušnými větry a polostín. Trvalé přistínění dřevinu vysiluje (zesvětlení porostu). Na půdu téměř nenáročné. Nedaří se jim ale na půdách příliš vlhkých a studených. V období dlouhotrvajícího sucha a před příchodem mrazů je nutné zajistit dostatečnou zálivku.

Druhy vhodné pro stálezelené živé ploty:

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) tvoří hustý, trnitý keř do 2 m. V létě krásně kvetoucí. Na podzim vyniká záplavou drobných zářivě červených, oranžových či žlutých malviček, které na dřevině vytrvávají až do jara. Zaštipujeme jen mladé výhonky. Plně mrazuvzdorná. V nabídce máme kultivary 'Golden Charmer; Mohave; Orange Glow; Red Column; Soleil d’Or; Sunshine.

Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) nízký, středně rostoucí stálezelený keř do 1-1,5 m. Má lesklé, pevné, sytě zelené, ostnitě zubaté listy. Na jaře je dřevina zvýrazněna drobnými žlutými květy, na podzim má navíc ojíněné šedomodré bobule. Řez provádíme koncem jara. Dobře regeneruje. 

Cesmína (Ilex aquifolium) roste velmi pomalu, proto se nedoporučuje každoroční řez.  Plodem jsou červené peckovice, které vytrvávají až do března příštího roku. I cesmína vyžaduje na podzim dolní část přihrnout spadaným listím.

Střemcha vavřínová (Prunus laurocerasus) má elipsovitě dlouhé, kožovité, lesklé a tmavě zelené listy. Na zimu je lépe kořeny nastlat listím. Citlivá na přímé zimní slunce. Odolnější vůči mrazu je kultivar ’Otto Luyken’. Radikálně nestříháme, v případě nerovnoměrného růstu jen dotvarujeme (konec června). 

Stálezelené druhy nabízí i dřišťál  bradavičnatý a zimostrázový (Berberis verruculosa a buxifolia). Mají tuhé kožovité, lesklé, tmavě zelené listy a velmi ostnité větve. Kvetou výrazně žlutými vonnými květy (V.-VI.). Atraktivní modravě ojíněnými drobnými bobulemi. Zastřiháváme buď zjara nebo na podzim. Nenáročné, snáší slunce i polostín. Vhodné pro živé ploty do 1 m.

Největší oblibu si získal zimostráz (Buxus). Je výborně tvarovatelný (řez v polovině léta). Pokud dostatečně přihnojíte, snáší i radikální jarní řez do staršího dřeva. Prospívá v živné, lehce kyselé půdě. Plně mrazuvzdorný. Upřednostňuje polostín, při zamulčování zvládá i plné slunce. Hojně využívaný jak v historické, tak v soudobé moderní zahradní architektuře.

Základní druh zastupuje zimostráz obecný (Buxus sempervirens). Nabízíme i kultivary 'Aurea‘ (žlutý); 'Fiesta‘ (drobnolistý), 'Aureovariegata‘ (různá intenzita žlutého vybarvení listů), nebo zakrslý kultivar do 1 m ‚Suffruticosa‘.

Listnaté opadavé ploty

I když jsou listnaté dřeviny opadavé, v celkovém efektu díky atraktivnosti květů, listů a plodů dokáží zaujmout od časného jara až po zimní měsíce.

Pro volně rostoucí živé ploty lze zvolit prakticky všechny u nás rostoucí keře. Pro tvarované naopak vybíráme druhy snášející řez a s dobrou regenerační schopností. Udržujeme dle potřeb konkrétní dřeviny, v průměru dvakrát za sezónu tj. v předjaří (nebo pozdní podzim), a pak v časném létě k zakrácení jarních přírůstků.

Rozdělení dřevin dle výšky:

Živé ploty do 0,8 m - mochna křovitá (Potentilla fruticosa), tavolník nízký (Spiraea x bumalda), skalník (Cotoneaster sp.)

Živé ploty do 1,5 - 2 m - kvetoucí dřeviny př. zlatice (Forsythia), mochna (Potentilla), tavolník (Spiraea), kdoulovec (Chaenomeles), pustoryl (Philadelphus), šeřík (Syringa), kolkvície (Kolkwitzia), kalina (Viburnum), trojpuk (Deutzia), okrasné listem dřišťál (Berberis), svída (Cornus), meruzalka (Ribes), tavola (Physocarpus), skalník (Cotoneaster), ptačí zob (Ligustrum), meruzalka (Ribes), dřišťál (Berberis), okrasné plodem pámelník (Symphoricarpos), zimolez (Lonicera)

Živé ploty do 3 m – hloh jednosemenný (Crataegus monogyna), javor babyka (Acer campestre)

Živé ploty do 6 m - naše původní listnaté dřeviny př. buk lesní (Fagus sylvatica) nebo habr obecný (Carpinus betulus)

Jehličnaté ploty

Jehličnaté živé ploty působí jako pohledově neproniknutelná vysoká stěna, která zajistí soukromí. V ČR nejpoužívanější. V nabídce jsou kultivary s různými odstíny zelené (od svěže zelnépo sivě modrou) i žlutě panašované.

Druhy určené na živý plot musí dobře snášet tvarovací řez. Je to např. rod Taxus (tis) a Thuja (thúje). Naopak Chamaecyparis (cypřišek) a Picea (smrk) neobráží ze starého dřeva, proto se radikální řez neprovádí, jen se vhodně dotvarují stěny. U plotu z Pinus (borovice) se výška reguluje pouze vyštipováním pupenů.

Jehličnany s výjimkou rod Taxus (tis) potřebují dostatek světla, jelikož při zastínění dochází k řídkému zavětvení a úhynu spodních větví.

Nízké ploty do 1 m - Thuja occidentalis 'Tiny Tim; Danica‘; Pinus mugo 'Gnom; Mops‘

Středně vysoké stěny 1,5 – 2 m - Juniperus chinensis 'Old Gold‘; Taxus baccata 'Erecta‘

Vysoké stěny nad 2 m - Chamaecyparis lawsoniana s kultivary 'Alumii; Columnaris; Golden Wonder; Stewartii; Lane‘; Juniperus x media 'Pfitzeriana‘; Pinus mugo; Taxus x media s kultivary 'Hicksii; Hilii‘; Thuja orientalis; Thuja occidentalis s kultivary 'Smaragd; Brabant; Malonyana‘

Partneři:

Svaz školkařů ČR
www.svaz-skolkaru.cz
Zahradnický vyhledávač
www.hortiflora.cz
Navštivte nás
KONIFERY s.r.o. - idatabaze.czOkrasné dřeviny - idatabaze.cz

Obchodní podmínky | Webdesign    

Copyright 2014. Konifery.cz - Okrasná školka