Nám se nelení, Vám se zelení...     ...od roku 1924 

pro velkoodběratele
734 328 968
konifery@konifery.cz

zahradní centrum

Půdopokryvné růže

Vytváří trsnaté a široce rostoucí keře. Plazivé výhony mohou dorůst až do 3 m, přičemž celková výška růže nepřesahuje 1 m. Drobné květy uspořádané v květenstvích mohou být jednoduché i plnokvěté. Listy jsou lesklé, sytě zelené.

Většina odrůd je vyšlechtěna jako remontující, proto je doba kvetení poměrně dlouhá, od června do zámrazu. Některé odrůdy jsou dekorativní i šípky. Nejvhodnější doba výsadby je na podzim. Nutné zazimování, nejlépe přihrnutím vrstvy zeminy až ke krčku a položením několik větviček chvojí.

Vhodné jako náhrada trávníku, či do záhonů, skalek, zídek, ke zpevnění svahů i pro řez.  

Nabízíme: 

bílá - Swany

červená - Rot Fairy

růžová - Ferdi, Heidi Traum

Půdopokryvné listnaté stálezelené

Stálezelené dřeviny mají oproti opadavým druhům tvrdší, lesklé a tmavě zelené listy, vytrvávající na rostlině po celý rok. Plně mrazuvzdorné (výjimka zimolez).

Ze sortimentu stálezelených listnatých keřů vybíráme:

Barvínek (Vinca) tvoří husté stálezelené koberce, v dubnu až červnu zpestřené množstvím modrých květů. V nabídce máme i kultivary s bílými a červenými květy. 'Variegata‘ má navíc výrazné panašování listů. Prospívá mu kyprá a výživná půda. Ideální je polostín, snáší i slunná a stinná stanoviště.

Oblíbeným půdopokryvným druhem je břečťan popínavý (Hedera helix). Je vyšlechtěna řada kultivarů odlišující se vzrůstem, tvarem, velikostí i barvou listů. Kvete na podzim drobnými žlutozelenými květy. Plodem jsou modročerné bobule, dozrávající zjara. Celá rostlina včetně plodů je prudce jedovatá.

Své výhradní místo u půdopokryvných dřevin má skupina poléhavých až půdopokryvných, stálezelených skalníků (Cotoneaster). Kultivary rozlišujeme podle tvaru listů. K nejpoužívanějším nízkým kultivarům patří př. skalník zakrslý (Cotoneaster buxifolius 'Nana‘), skalník drobnolistý (C. procumbens 'Queen of Carpets‘) a skalník Dammerův (C. dammeri 'Eicholz‘). Obloukovitě vystoupavé výhony  zvýší dynamiku plošné výsadby např. skalník Dammerův s vejčitými listy (C. dammeri 'Skogholm‘ a 'Coral Beauty‘), skalník vrbolistý s listy úzce kopinatými (C. salicifolius 'Parkteppich). Estetické i bohatým kvetením.

Další významnou skupinou stálezelených tvoří rod brslenů (Euonymus fortunei). Okrasné vybarvenými listy. Zelenobíle panašovaný kultivar 'Emerald Gaiety‘ se v podzimním období vybarví mírně dorůžova. Žlutozelený kultivar 'Emerald’n Gold‘ vytváří až zlatavý efekt.  

Zimolez kloboukatý (Lonicera pileata) je široce rostoucí keř s dvěma řadami vejčitých listů. Kvete žlutobílými nenápadnými květy. Plodem jsou fialové bobule. V silných zimách namrzá, proto volte chráněné stanoviště. Na druhou stranu rychle obrůstá, protože má vysokou regenerační schopnost. Dobře snáší suchá a horká léta.

Stálezelené druhy lze využít jako náhradu trávníku, k ozelenění i méně dostupných a vysýchavých ploch, pro předsadby a podsadby vyšších keřů u soukromých i veřejných ploch, nebo jako doplněk zídek, skalek i mobilních nádob.

Půdopokryvné jehličnaté

Za nejznámější půdopokryvné jehličnany považujeme široce rozložité až poléhavé druhy jalovců (rod Juniperus). Jalovce jsou velmi nenáročné dřeviny. Jsou světlomilné, nenáročné.  Snáší přísušek i kamenitou, vápnitou či kyselou půdu. V sortimentu máme široký výběr barevných odstínů:

zelenolisté - jalovec poléhavý (J. horizontalis 'Moench‘), jalovec obecný (J. communis 'Repanda‘)

modrosivé – jalovec poléhavý (J. horizontalis ‘Blue Chip; Douglasii; Glauca; Ice Blue; Wiltonii’), jalovec chvojka (J. sabina ‘Blue Danube‘), juniperus šupinatý (J. squamata 'Blue Carpet‘), jalovec viržinský (J. virginiana ‘Grey Owl’)

pestrolisté (žlutě až bíle lemované) – jalovec položený (J.procumbens 'Variegata‘)

žlutolisté -  jalovec obecný (J. communis 'Depressa Aurea‘), jalovec prostřední (J. x media ‘Old Gold; Gold Coast; Pfitzeriana Aurea‘), jalovec polehavý (J. horizontalis 'Golden Carpet; Lime Glow‘)

Další oblíbenou půdopokryvnou dřevinou je např. mikrobiota (Microbiota decussata). Její zelené křižmostojné jehlice se během zimy zbarvují do bronzova. Vůči mrazu a větru mimořádně odolná dřevina. Upřednostňuje slunné stanoviště a dobře propustné, mírně vlhké substráty. Pro stinné až pohostinné partie je nejvhodnější např. tis červený (Taxus baccata 'Repandens).

Půdopokryvné jehličnany jsou ideální pro pokrytí slunných svahů a ploch. Vyniknou při kontrastu se sloupovitými dřevinami. Vhodné i do skalek, vřesovišť. Plazivé kultivary i pro osázení vegetačních koryt a nádob.

Partneři:

Svaz školkařů ČR
www.svaz-skolkaru.cz
Zahradnický vyhledávač
www.hortiflora.cz
Navštivte nás
KONIFERY s.r.o. - idatabaze.czOkrasné dřeviny - idatabaze.cz

Obchodní podmínky | Webdesign    

Copyright 2014. Konifery.cz - Okrasná školka