Konifery

Jehličnany

Jehličnaté stromy a keře

Při výběru jehličnanů není dobré řídit se pouze jejich vzhledem. Zvažte i to, jestli jim dokážete ve své zahradě zabezpečit potřebné vegetační podmínky a dostatek prostoru (vzrostlejší druhy).

Do menších zahrad se zaměřujeme na zakrslé druhy a kultivary, které nenarostou do obrovských rozměrů.

Některé druhy jehličnanů nesnesou znečištěný městský vzduch (např. jedle). Naopak jalovcům, cypřiškům či tújím to nevadí.

Dbejme i na jejich nároky na světlo. Jehličnany reagují na nevhodné podmínky mnohem citlivěji než listnaté dřeviny.

Většina jehličnanů dává přednost neutrálním, případně mírně kyselým půdám. Tisu, borovici černé nebo smrku omorice se daří v půdách zásaditých. Ideální jsou mírně vlhké půdy. Sušší půdy tolerují jalovce, kosodřeviny, jedle ojíněná či smrk pichlavý.

Jehličnany nabízíme z našich polí v balu a to na jaře (březen až duben) a podzim (září až říjen) či celoročně v kontejnerech (máme širší sortiment).

Z tisů ( Taxus ) nabízíme velký výběr kultivarů dle růstu, barvy jehlic atd.

Pro živé ploty se hodí kultivary Taxus baccata, baccata ´Fastigiata´, ´Fastigiata Robusta´, ´Stricta Viridis´,

Taxus x media´Hicksii´, ´Hilli´, ´Brownii´(tento kultivar je samčí, takže nemá plody),

Tisy s keřovou formou vzrůstu: Taxus baccata, Baccata ´Washingtonii´, Taxus x media ´Thayerae´, ´Anthony Wayne´

Tisy se žlutou, nebo zlatou barvou jehlic: Taxus baccata ´Fastigiata Aurea´´ David´

Ze sortimentu Thují máme také širokou nabídku. Nejoblíbenější je zejména do živých plotů Thuja occidentalis ´Smaragd´, ´Malonyana´,´Pyramidalis Compacata´.

Thuje se zlatým a žlutým zabarvením jehlic jsou například Thuja occidentalis ´Europe Gold´,´Golden Globe´. Nebo soliterní a v zimě velmi krásně zbarvená Thuja orientalis ´Aurea Nana´

Thuja occidentalis ´Brabant´má kompaktní „rozčepýřený tvar“. Dále je často vyhledávána Thuja plicata, pro svou rychlost růstu a vyšší vzrůst.

Jedle (Abies) patří k nejkrásnějším zahradním dřevinám.

Jedle bělokorá ( Abies alba ) je domácí dřevina, která je vyšlechtěna do zajímavých kultivarů, jako je třeba vznešená vysoká´Pyramidalis compacta´ ale i zakrslé jako třeba ´Veselý WB´

Jedle ojíněná ( Abies concolor ) patří k odolným druhům. Je zajímavá nazelenale sivou až stříbrnou barvou a zajímavými většími jehlicemi. Menší vzrůstem je kultivar ´Compacta´

Jedle korejská ( Abeis koreana ) má nádherný vzhled, barevné šištice a pomalý růst. Nabízíme ji i v zakrslých kultivarech ´Oberon´ ´Silberock´ atd.

Jedle kavkazská ( Abies nordmandiana ) je velmi populární jedlí zejména pro své sytě zelené bohaté jehlice a krásný tvar vzrůstu. I zde pěstujeme různé zajímavé kultivary, jako například ´Pendula´, ´Aurea´atd.

Dalšími krásnými druhy jedlí v naší nabídce je Jedle plstnatoplodá ( Abies lasiocarpa ), Jedle španělská ( Abies pinsapo ) ,Jedle vznešená ( Abies procera ), Jedle numidská ( Abies numidica ), Jedle sibiřská ( Abies sibirica ).

Smrky ( Picea )

Smrk ztepilý ( Picea abies ) je naším domácím smrkem, který se u nás pěstuje ve velmi bohatém množství kultivarů, lišících se vzrůstem, barvou jehlic, barvou jarních výhonků atd. Oblíbenými kultivary jsou například vysoké ´Acrocona´, ´Bohemiana Pendula´, ´Magnifica´

Tvarově originální kultivary jsou například tzv.„hadí smrk “ ´Cranstonii´, ´Rothenhaus´, ´Inversa´

Pravidelný tvarem je pyramidální ´Will s Zwerg´, ´Remontii´

Kompaktní s nízkým vzrůstem je ´Nidiformis´ ´Baryi´ atd.

Zakrslé kultivary jsou například´Formánek´, ´Little Gem´atd.

Odolným smrkem je druh Smrk pichlavý ( Picea pungens ), který se pěstuje i ve stříbrných formách, je to například ´Glauca compacta´, ´Glauca globosa´, nebo zakrslé ´Erich Frahm´, ´Hoopsii´atd.

Jiné zajímavé a oblíbené a odolné smrky jsou Smrk východní ( Picea orientalis ) , Smrk pančičův ( Picea omorika ) a jiné.

Borovice ( Pinus )

Naše nejrozšířenější domácí borovice je Borovice lesní ( Pinus sylvestris ).

I zde si můžeme podle svých potřeb vybrat z široké nabídky kultivarů. Může to být například kompaktní s nižším vzrůstem kultivar ´Wattereri´

Nebo snad kulovitá ´Globosa viridis´

Úzce sloupovitá ´Fastigiata´

Zakrslé čarověníky jako například ´Kalouš´, ´Mcely´atd.

Podobně bohatý je výběr u dalších druhů, jako je Borovice kleč ( Pinus mugo), Borovice černá ( Pinus nigra ), Borovice bělokorá ( Pinus leucodermis ), Borovice blatka ( Pinus densiflora ) a další.

Jalovce ( Juniperus )

Jalovec obecný ( Juniperus communis ) ´Hibernica´ je známy kultivar sloupovitě kuželovitého velmi pravidelného kompaktního tvaru. Juniperus scopulorum ´Blue arrow´,´Skyrocket´ jsou také kuželovité, a přírodněji působící kultivary.

Juniperus communis je možné použít i do živých plotů místo thují. Hodí se například ´Gold cone´

Jalovce půdopokryvné zakrslé jsou například Juniperus horizontalis ´Blue chip´, ´Wiltonii´. Juniperus chinensis ´Old gold´, Juniperus squamata ´Blue star´ atd.

Protože se dlouhodobě specializujeme na konifery, tak v sortimentu máme i další jehličnany, jako jsou třeba Sekvoje, Sekvojovce, Tsugy, Douglasky, Modříny, Taxodia, Thujopsis, Cypřišky, Pajehličníky a další.

Mezi jehličnany botanicky patří i Jinan ( Gingko biloba ) opět v různých kultivarech.